Tekijät

Tilaaja/Rakennuttaja

Lahden Tilakeskus
rakennuttajapäällikkö
Leena Pirttilä
050 658 61
leena.pirttila@lahti.fi

projektipäällikkö
Tom Holmlund
050 559 4234
tom.holmlund@lahti.fi

rakennetekniikan asiantuntija
Anssi Salminen
050 559 4070
anssi.salminen@lahti.fi

Samuli Räsänen
samuli.rasanen@lahti.fi

toimistoinsinööri
Antti Tölli
050 559 4210
antti.tolli@lahti.fi

projektisihteeri
Päivi Haverinen
050 398 5562
paivi.haverinen@lahti.fi

projektisihteeri
Seija Tolvanen
044 416 4571
seija.tolvanen@lahti.fi

LVIA-suunnittelun ohjaus ja valvonta

Lahden Tilakeskus
Ossi Leppisaari
050 559 4239
ossi.leppisaari@lahti.fi

Sähkösuunnittelun ohjaus ja valvonta

Lahden Tilakeskus
Ari Hietanen
050 559 4206
ari.hietanen@lahti.fi

Terve betonirakenteinen koulu -kehityshanke

Ramboll
kosteudenhallintakoordinaattori
Magnus Stagnäs
040 842 2746
magnus.stagnas@ramboll.fi

Maankäyttö

Lahden kaupunki
Maankäyttö ja aluehankkeet
kaavoitusarkkitehti
Marja Mustakallio
050 387 8708
marja.mustakallio@lahti.fi

Rakokiven aluehankkeen projektipäällikkö
Riitta Niskanen
riitta.m.niskanen@lahti.fi

Rakennuttajakonsultti ja talorakennustöiden valvonta

Ramboll CM Oy
projektipäällikkö
Jukka Kuusisto
040 868 4670
jukka.kuusisto@ramboll.fi

Gravicon Oy
tietomallikoordinaattori
Tomi Henttinen
0400 760 660
tomi.henttinen@gravicon.fi

Puhtauskonsultti

Ramboll Finland Oy
Anne Lempinen
0400 388 775
anne.lempinen@ramboll.fi

Käyttäjät

Koulu
Lahden kaupunki
Sivistyksen palvelualue, Itäinen alue
aluepäällikkö
Mauno Väänänen
044 416 4671
mauno.vaananen@lahti.fi

Rakokiven koulu
rehtori
Susanna Kulonen
040 834 9330
susanna.kulonen@lahti.fi

henkilöstön edustaja
Sanna-Mari Heinonen
044 769 8689
sanna-mari.heinonen@edu.lahti.fi

Päiväkoti
palvelupäällikkö, varhaiskasvatus
Leena Miettinen
040 700 2340
leena.miettinen@lahti.fi

päiväkodin johtaja
Anna-Kaarina Veini
040 592 7733
anna-kaarina.veini@lahti.fi

Lahden kaupunginkirjasto
kirjastotoimenjohtaja
Marja Malminen
050 559 4098
marja.malminen@lahti.fi

palvelupäällikkö, lähipalvelut
Sanna Kuosa
044 416 3228
sanna.kuosa@lahti.fi

vastaava kirjastonhoitaja, lähipalvelut
Terhi Lehti
044 790 9335
terhi.lehti@lahti.fi

Keittiö
Päijät-Hämeen Ateriapalvelut Oy
aluepäällikkö
Sirpa Leppä
050 398 5934
sirpa.leppa@lahti.fi

Liikuntapalveluiden toimisto
liikuntapalvelupäällikkö
Markku Ahokas
044 416 3629
markku.ahokas@lahti.fi

Vesa Painilainen
vesa.painilainen@lahti.fi

Wellamo-opisto
rehtori
Mari Ylä-Sankola-Peltola
mari.yla-sankola-peltola@lahti.fi

Petri Kiiskinen
petri.kiiskinen@wellamo-opisto.fi

Lahti-Piste
asiakaspalvelupäällikkö
Laura Packalén-Vehko
050 398 5903
laura.packalen-vehko@lahti.fi

Suunnittelijat

Kokonaissuunnittelu
Työyhteenliittymä Arkkitehdit von Boehm – Renell Oy ja ympäristökonsultointi Vireo Oy

Pääsuunnittelija

Arkkitehdit von Boehm – Renell Oy
arkkitehti (SAFA)
Aarne von Boehm
040 555 1257
aarne.vonboehm@arkboehm.fi

Arkkitehtisuunnittelu

Arkkitehdit von Boehm – Renell Oy
arkkitehti (SAFA)
Airi Vesala
040 555 1487
airi.vesala@arkboehm.fi

Rakennesuunnittelu

Sweco Rakennetekniikka Oy
Mikko Hahto
040 048 0860
mikko.hahto@sweco.fi

Geo-suunnittelu

Sitowise Oy
Markku Savolainen
markku.savolainen@sitowise.com

LVIA-suunnittelu

Etteplan Design Center Oy
Erkki Oinonen
050 556 6551
erkki.oinonen@etteplan.com

Sähkösuunnittelu

Insinööritoimisto Jussi Mäkelä Oy
Antti Salomaa
040 541 6972
antti.salomaa@jussimakela.net

Akustinen suunnittelu

Akukon Oy
Jaakko Kestilä
050 462 2416
jaakko.kestila@akukon.com

Keittiösuunnittelu

Design Lime Oy
Liisa Pelkonen
050 323 0079
liisa.pelkonen@designlime.fi

Kylmälaitesuunnittelu

Etteplan Design Center Oy
Erkki Oinonen
050 556 6551
erkki.oinonen@etteplan.com

Pihasuunnittelu

Viher- ja ympäristökonsultointi Vireo Oy
Tuula Uusitalo
040 764 5614
konsultointi@vireo.fi

Käyttäjien suunnittelijat

Sisustussuunnittelu

Main Interiors Oy
Inkeri Halla-aho
050 528 0214
inkeri@main-interiors.fi

Kohteen urakoitsijat

Rakennusurakoitsija

NCC Suomi Oy
Jarmo Saviranta
050 358 7134
jarmo.saviranta@ncc.fi


Putkiurakoitsija
Ilmanvaihtourakoitsija
Automaatio-urakoitsija
Sähköurakoitsija